ALEVİ-BEKTAŞİLER TAVŞAN ETİ NEDEN YEMEZ?

Aleviler, üç nedenden ötürü tavşan eti yemezler:

1- Tavşanın yapısı, etten çok bir kan pıhtısıdır. Kur’an’da, Maide Suresi 3. ayette kan ve kanlı maddeler, leş ve domuz eti haram kılınmıştır:

Alevi Bektaşi ERKÂNINDA Tavşan eti neden yenmez?

İsmişah! Bismişah Allah Allah…

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk…

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat…

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed…

… Ölü hayvan eti, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına kesilenler, boğulmuş, vurularak öldürülmüş, düşüp ölmüş, süzülmüş,, yabani hayvan parçalayıp öldürmüş, olanlar, dikili taşlar üzerine boğazlanan ve bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı…”

MAİDE SURESİ : AYET 3

2- Tavşanın kafası kedi kafasına, kulakları eşek kulaklarına, ayakları köpek ayağına, kuyruğu ile domuza benzer. Ayrıca çok tırnaklılar grubundadır ve KADINLAR GİBİ AYBAŞI GÖRÜR..

3- Tavşan ayrıca eski Türk’lerde kutsal sayılan bir hayvandır. Bu nedenle avlanıp yiyilmez. Bayraklarında tavşan resmi bulunurdu. Örneğin; Dersim Alevilerinin, Munzur suyundaki balıkları kutsal saydıkları için yememeleri gibi.

Oğuzların altılı tasnifinde, Anzuk olarak giren Tavşan, Boz-oklar’ın simgesi idi..Türkmen kızılbaşlar bu yüzden Tavşan yemezler.

Tavşan yemek , Dört kutsal Kitaptan olan, Tevrat’ta da yasaktır. Haramdır.

……Hic bir mekruh sey yemiyeceksiniz. Yiyebileceginiz hayvanlar sunlardir:sığır, koyun ve keçi,geyik ve ceylan ve dağ keçisi, ve karaca ve ahu ve dag koyunu. Ve hayvanlar arasında tırnağı yarık,ve tırnağı çatal olan ve geviş getiren her hayvanı yiyebilirsiniz.

Fakat geviş getiren ,yahut tırnağı yarık olanlardan sunları yemiyeceksiniz:

deve ve tavşan ve kaya porsugu 

Çünkü geviş getirirler, fakat çatal tırnaklı degildirler.Onlar size murdardır; ve domuz çünkü çatal tırnaklıdır fakat geviş getirmez. O size murdardır bunların etinden yemiyeceksiniz, ve leşlerine dokunmıyacaksınız…”

 

Tevrat-TESNIYE 14) (Bap14) (3).

Tavsan yemek ayrıca eski Anadolu halklarında Hititlerde yasaktır.

DERLEYEN: Serkan HORUZ

KAYNAK: – Dede Mehmet Yaman, Alevilik, İnanç- Edeb- Erkan, s.127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.